Aktualności
Koncert Z Okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w naszym CKiP Zobacz galerię
Międzynarodowy Dzień Muzyki to okazja do wielu koncertów, które mają pokazać, że muzyka jest piękna, że warto jej słuchać, ponieważ ma dobry wpływ na słuchaczy, przenosi w świat wyobraźni, czyni życie wewnętrzne człowieka bardziej kolorowym i bogatszym. Język muzyczny to język uniwersalny, który może zrozumieć i polubić każdy, ponieważ w całym bogactwie muzycznych kompozycji każdy może znaleźć swoje ulubione style czy gatunki muzyczne. Międzynarodowy Dzień Muzyki został ustanowiony w roku 1975 z inicjatywy Yehudiego Menuhina, światowej sławy wirtuoza skrzypiec, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO i obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października. Z okazji tego wielkiego muzycznego święta zaprosiliśmy na koncert do naszego Centrum Kultury gimnazjalistów, aby również świętować ten dzień, tak jak wiele innych instytucji kultury w całej Polsce i na świecie.
Sekcja Instrumentów Klawiszowych i Zespołów Kameralnych prowadzona przez panią Barbarę Hyczkiewicz Hawling zaprosiła do wysłuchania samych muzycznych przebojów. Wystąpili: Maciej Śmiałek który zagrał 3 etiudy, Gabrysia Makuszewska, zagrała starofrancuski taniec – Bourree oraz utwór „W tajemniczym zamku”.
Wystąpił także Patryk Giergielewicz, który zagrał dwa utwory dla dzieci –
Bajkę o dzięciołach oraz Koźlątka. W wykonaniu Wiktora Łacha usłyszeliśmy Małe Preludium C-dur – utwór kompozytora niemieckiego z okresu baroku Jana Sebastiana Bacha, oraz bardzo znaną kompozycję Johanesa Brahmsa– Taniec Węgierski numer 5. Wysłuchaliśmy także Uwertury z Te Deum- Antuana Charpentiera w wykonaniu- Staszka Szwajcy. Po dźwiękach fortepianu zabrzmiał flet prosty altowy, instrument o ciepłej, głębokiej barwie – I część Koncertu G-dur Antonio Vivaldiego, znanego nam z cyklu koncertów 4 pory roku wykonała Amelia Marchewczyk.
Następnie na fortepianie usłyszeliśmy Poloneza g-moll naszego polskiego kompozytora epoki romantyzmu, Fryderyka Chopina oraz Love Hurts, utworu kompozytora współczesnego, pochodzenia południowokoreańskiego – Yirumy, które zagrała Kamila Kowacka. Nie zabrakło kompozycje dynastii Straussów. Pierwszy utwór to Marsz Radetzkiego napisany przez Joahnna Straussa ojca wykonanał Szymon Gałązkiewicz. Drugim utworem był walc Odgłosy wiosny Joahnna Straussa-syna w wykonaniu Magdy Drwal.
Mogliśmy również posłuchać Kankana, popularnego tańca w XIX-wiecznym Paryżu. W Sali widowiskowej naszego CKiP zabrzmiał bardzo znany kankan z operetki Orfeusz w Piekle
J. Offenbacha w aranżacji na 4 ręce zagrany przez Kamilę Kowacką i Magdalenę Drwal.
Wystąpił również duet – fortepian oraz flet prosty sopranowy. Wysłuchaliśmy aranżacji Ragtimu The Entertainer z 1902 roku kompozytora zwanego królem Ragtimów – Scotta Joplina, afroamerykanina działającego w Ameryce na przełomie XIX i XX wieku, w wykonaniu Amelii Marchewczyk – flet prosty sopranowy oraz Maksymiliana Olesińskiego na fortepianie. Na zakończenie wybrzmiała wiązanka jazzowa w interpretacji Maksymiliana Olesińskiego oraz utwór ze ścieżki dźwiękowej do filmu Toy Story.
Młodym instrumentalistom dziękujemy za umożliwienie obcowania z żywą muzyką a Pani Barbarze Hawling dziękujemy za przygotowanie wspaniałego koncertu. Było nam niezmierni miło gościć odbiorców tego wydarzenia, gimnazjalistów z naszej gminy wraz z nauczycielami.